Zkáza kostela

Unikátní ukázka středověké tesařské práce, jakou představoval farní kostel sv. Mikuláše, 13. srpna 1964 zničil požár. Za bouřky kostel zasáhl blesk a dobře vyschlé a naimpregnované dřevo se rázem ocitlo v jednom plameni. Přestože se k hašení sjelo několik hasičských sborů, stavba vyhořela do základů. Zvony se roztavily, zbyla jen část roubené hlavní lodi a nosné trámy věže.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobu zaniklého kostela zachycují dobové pohlednice a také větší soubor fotografií, které byly pořízeny při požáru. Ze zbytků kostela byla na hřbitově postavena zvonička s kuželovitou stříškou, podobnou jako bylo zakončení hlavní věže vyhořelého kostela.

V roce 2009 byla kvůli špatnému stavu původní zvonička  nahrazena replikou.

Fotogalerie: Zkáza kostela

I když by se zdálo, že ničivým požárem byly definitivně smazány stopy původního kostela, přece jen je možné se setkat s drobnými odkazy v našem kraji:

- například kostel sv. Anny v Rožnově pod Radhoštěm, který byl postaven v letech 1939 – 1941 v areálu dřevěného městečka rožnovského skanzenu. Předlohou byl kostel z Větřkovic, který však (stejně jako kostel sv. Mikuláše v Tiché) v roce 1887 lehl popelem. Kostelní věž však není kopií věže větřkovického kostela, ale připomíná věž dřevěného kostela v Tiché. Kolem kostela je dřevěný ochoz s mimo jiné i ohořelými kovanými dveřmi z již zmiňovaného kostela v Tiché. V síni kostela sv. Anny je kamenná nádoba na svěcenou vodu a zpovědnice, jež také stávala původně v dřevěném kostele v Tiché.

- dřevěný tichavský kostelík se také vcelku podobal kostelu sv. Kateřiny v Ostravě – Hrabové. Bohužel, ani hrabovský kostel neunikl ničivému požáru a 2. dubna 2002 rovněž lehl popelem. Po roce od požáru začala na místě, kde téměř pět století stával původní kostel, stavba kostela nového. Vnější podobu má stejnou se svým předchůdcem, interiér už je zařízen moderněji. I přesto, že se jedná už jen o pouhou napodobeninu, více či méně věrnou, z pozitivního hlediska je možno nynější stavbu chápat jako radikální obnovu a snahu o zachování maxima možného z původního kostela pro příští generace.